4 דרכים עבור טיפול בסינוסיטיס

אחרי מחלה או צינון ארוכים עלולה להתפתח דלקת בסינוסים. היא גורמת לכאבי ראש, עייפות, ירידה בחוש הריח ועוד שלל תופעות. מה עושים עם הסינוסים?

מה תפקידם של הסינוסים

בעצמות הפנים ישנם ארבעה חללים שמתחברים לחלל האף. תפקידם של הסינוסים הוא להוריד משקל מהגולגולת, לשמש מאין תיבת תהודה לקול שלנו ולחמם את האוויר לפני שנכנס לריאות. מכיוון שתפקידם של הסינוסים חשוב ביותר, דלקת עלולה להפוך לכרונית ולפגוע בתפקודם, לכן טיפול בסינוסים הוא חשוב ביותר ואין להזניח דלקת או כאבים המתפתחים באזור.

מה זאת דלקת בסינוסים

אחרי הצטננות עלולה להתפתח דלקת הנגרמת על ידי חיידק או וירוס הנקראת סינוסיטיס. כאשר הדלקת נמשכת ארבע שבועות היא מוגדרת כחריפה וקצרה ואם היא נמשכת יותר מ 12 שבועות היא מוגדרת כדלקת כרונית. הדלקת נוצרת בשל הצטברות נוזלים שכנראה הזדהמו. הכאבים נגרמים בשל וואקום שנוצר בעקבות חסימת פתחי הסינוסים ואוויר שנספג בזרם הדם.

מהם הסימנים לסינוסיטיס

המטופל יתלונן בעיקר על נזלת מוגלתית ועל לחץ באזור הפנים, בשטח בין הגבות. סימנים נוספים שעלולים להופיע הם עייפות, חום, שיעול, כאבי ראש ועוד. אפשר לאבחן את מיקומה המדויק של הדלקת לפי מיקום הכאבים. כאבים יכולים להופיע באזור הלחיים, מתחת לעיניים, כאבי שיניים, מעל העיניים באזור המצח וכן הלאה.

סינוסים ברפואה הסינית

הרפואה הסינית טוענת כי סינוסיטיס מעידה על תקיעות של אנרגיה בכבד, תקיעות זו מייצרת חום שעולה לסינוסים ויוצר גודש. אנרגית הכבד נתקעת מסיבות רגשיות, מתח נפשי ולחץ שעלול להחמיר את הדלקת. אפשרות נוספת להיווצרות סינוסיטיס היא צריכת יתר של מזונות חמים ומזונות יוצרי ליחה, מזון שומני ומטוגן והרבה אלכוהול.

ייתכן גם כי הסינוסיטיס תופיע בעקבות כשל באנרגיה של הטחול והריאות בעקבות צריכה של מזונות לא מתאימים, קרים או נאים. איברים אלה אחראים על פיזור הנוזלים בגוף וכאשר הם חלשים, הנוזלים יתקעו באזור האף והסינוסים.

מהן דרכי הטיפול האפשריות

ראשית מאבחנים שאכן מדובר בסינוסיטיס. הבדיקה הפשוטה ביותר היא בעזרת נקישת האצבעות על אזורי הסינוסים בפנים. המטופל יתלונן על כאבים ואפשר להניח כי מדובר בסינוסיטיס. אפשר לבצע צילום רנטגן או צילום באמצעות מצלמה אנדוסקופית לאישור האבחנה. טיפול בסינוסיטיס משלב כמה שיטות כדי לקבל תוצאות טובות ומהירות.

המטפל יציע טיפול בעזרת דיקור סיני נגד סינוסיטיס באמצעות מחטים במקומות שיחוללו שינוי, יטפלו בדלקת ויזרימו את האנרגיה הנחוצה, צמחי מרפא ושטיפות של אזור הסינוסים.

המשך טיפול ביתי

טיפול בסינוסיטיס בבית הוא חשוב כדי להקל על הכאבים ולטפל בדלקת. חשוב ביותר להוריד מזונות היוצרים ליחה וגודש כמו חלב ולתגבר שתית מים, חליטות תה ומרקים. בעיקר מומלץ מרק המכיל עוף, כמון, ג’ינג’ר וכורכום הידועים כנוגדי דלקת. רצוי לבצע שטיפות של מי מלח ולשאוף אדי מים עם תמצית אקליפטוס או מנטה. מנוחה אף היא חשובה ביותר לטיפול בסינוסיטיס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *